Strych jak wiemy nie stanowi miejsca reprezentacyjnego, w którym spędzamy czas i przyjmujemy gości. Wielokrotnie jest to pomieszczenie, w którym przechowujemy tam przedmioty, które nie znajdują miejsca w naszych szafach lub korzystamy z nich tylko sezonowo, jak np. narty, sprzęt wędkarski, itp. Jednak, aby tam się dostać, potrzebne są wygodne schody strychowe. Wskazane są specjalne składane schody strychowe. Są przytwierdzone do klapy zamykającej lukę w suficie, która może być też ocieplona. Po ich złożeniu są niewidoczne, nie zajmują powierzchni a o tym, że jesteśmy w posiadaniu schodów na strych przypomina tylko wąski otwór dookoła klapy. Możemy wyróżnić schody strychowe rozsuwane, nożycowe i składane. Schody rozsuwane pasują dobrze do dowolnych pomieszczeń, dlatego że można je przerobić do każdej wysokości. W trakcie otwierania oraz zamykania potrzebują mniej miejsca aniżeli schody składane. Schody nożycowe całkowicie są wykonane z metalu. Ich konstrukcja to tzw. harmonijka. Są trochę mniej komfortowe od pozostałych rodzajów, jednak ich zaleta, jakże istotna, to taka, że w malutkim stopniu jest możliwość ich regulacji długości, co ułatwia precyzyjne dopasowanie do wysokości pomieszczenia. Schody strychowe nożycowe nie zajmują dużo miejsca w trakcie ich otwierania oraz zamykania. Schody strychowe składane najczęściej wykonane są całkowicie z drewna, mogą być trzy lub czteroczęściowe. Łączą się ze sobą zawiasami, w celu ich składania. Możemy się spotkać ze schodami tego typu z aluminium lub stali, jednak najczęściej z drewnianymi stopniami.
Trzeba się trochę zastanowić, aby dobrać właściwe schody strychowe. Jeśli luka w suficie została zrobiona wcześniej, można ją dostosować do szerokości oraz długości skrzyni schodów, które wybraliśmy. Gdy strop jest drewniany, wówczas musimy szukać skrzynki o szerokości równej rozstawowi belki. Ważne, żeby pozostawić kilkumilimetrową przerwę między belkami a skrzynką.
Jakże ważna przy wyborze schodów strychowych jest wysokość skrzynki. W sytuacji, gdy strop betonowy, jest od spodu tynkowany tradycyjnie, skrzynia musi mieć grubość przybliżoną do stropu. Sufit podwieszany robi się pod stropami drewnianymi. Wówczas klapa schodów po zamknięciu musi licować się z okładziną sufitową zrobioną z płyt gipsowo-kartonowych. Jakże istotnym elementem w wymiarze jest wysokość schodów strychowych, którą nazywa się także wysokością przystawienia. Mierzy się ją od sufitu do podłogi. Dlatego nie będzie to długość biegu schodów, gdyż ta jest większa. Jeśli planujemy wysokość, gdy dom jest jeszcze w trakcie budowy, należy wziąć pod uwagę, że docelowo pod nogami będziemy mieć podkład podłogowy, którego całkowitą grubość trzeba wliczyć.