Dla budynków jednorodzinnych minimalna szerokość użytkowa schodów drewnianych wynosi 80 cm, a maksymalna wysokość stopni nie powinna przekraczać 19 cm.
Optymalną szerokość stopnia liczy się ze wzoru 2h + s =60-65 cm, gdzie „h” to wysokość stopnia, „s” jego szerokość. Jeżeli wynik jest miedzy 60 a 65 cm znaczy to że wygodnie będzie nam sie chodziło po schodach. Związane jest to z długością średnia kroku człowieka.
Często zdarza się, że nie ma możliwości zaprojektowania optymalnej szerokości i wysokości z powodu małej ilości miejsca na schody. Wtedy zaproponować możemy schody drewniane kacze, lub schody drewniane kręte. w przypadku schodów drewnianych wachlarzowych bądź zabiegowych w linii biegu schodów, wzdłuż której to w naturalny sposób poruszamy się, powinna wynosić około 25 cm. Nie zawsze te parametry mogą być dokładnie spełnione, ale projekt zawsze jest optymalizowany by był maksymalnie doskonały.
Jeżeli projekt budowlany przewiduje schody betonowe, zastąpienie ich drewnianymi nie sprawi problemu. Rzadziej architekt proponuje schody drewniane – zazwyczaj wtedy, gdy zaprojektował też drewniany strop. Nierzadko w dokumentacji brak ich dokładnych rysunków. Budowlańcy robią wtedy masywne schody żelbetowe, tak jak w innych domach, nie żałując zbrojenia, aby przypadkiem się nie okazało, że nie mają one niezbędnej nośności. Jasno wynika z tego, że projekt schodów żelbetowych otrzymujemy wraz z projektem domu. Nie musimy ich osobno zamawiać. Chyba że zamierzamy wprowadzić istotne zmiany.
Jeśli zechcemy wstawić schody drewniane, trzeba je zaprojektować, tak jak robią to zakłady stolarskie i sporo dużych firm sprzedających schody. Jest z tym trochę zachodu. Należy się udać do firmy z projektem domu, aby uzyskać wstępny kosztorys, lub zaprosić przedstawiciela handlowego na budowę, aby zebrał tam wymiary. Między zamówieniem a dostarczeniem schodów drewnianych minie około miesiąca.
Projekt nie jest potrzebny jedynie, gdy zamawiamy schody drewniane modułowe (są produkowane według standardowego projektu opracowanego przez firmę), które składa się z powtarzalnych elementów. Łatwo je bowiem dopasować do wysokości pomieszczenia.