Schody zabiegowe
Schody zabiegowe
Schody w domach jednorodzinnych nie użytkuje się za często, więc jeśli nie pełnią funkcji reprezentacyjnej i dekoracyjnej, to warto ograniczyć ich rozmiar. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby ich rola nie została naruszona, czyli pozostały wygodne i bezpieczne. W sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt małe na schody zabiegowe, warto rozważyć instalację schodów kręconych, ponieważ zajmują one zdecydowanie mniej miejsca.
Najlepiej to uzyskać przez powiększenie wysokości stopni do 19 cm, na co jeszcze pozwalają warunki techniczne, jakim powinny sprostać budynki. Zmniejszy się w ten sposób nie tylko ich liczba, która jest niezbędna, aby wejść na kolejną kondygnację, ale też ich głębokość. Jest to niezbędne, żeby nasze schody były wygodne. Dodatkowo, jeśli szerokość biegów oraz spocznika zredukujemy do zapisanego w warunkach technicznych minimum, czyli 80 cm, to uzyskamy najmniejsze z osiągalnych schody dwubiegowe ze spocznikiem.
Schody zabiegowe są schodami, które w zamian za spocznik mają kilka stopni w formie klina, tzn. są szersze od strony ściany. Wykorzystanie stopni zabiegowych zezwala im swobodnie zakręcać i zajmować jak najmniej powierzchni. Im większa ilość stopni schodów ma kształt klina, tym są one mniej funkcjonalne i trudniej je wykończyć. Dlatego, że krawędzie stopnia się przewężają, schody w chwili zakręcania stają się mało komfortowe przy wchodzeniu i schodzeniu, gdyż osoba wchodząca nie może nieograniczenie postawić na nich nogi. Nie każdy jest ich zwolennikiem, jednak wielokroć schody drewniane tego typu wykorzystują projektanci wnętrz.
Schody zabiegowe są konstrukcją, którą najczęściej wykorzystuje się przy produkcji schodów. Wielokrotnie są wybierane, przede wszystkim ze względu na ich niebanalną formę, jak również umożliwiają zaoszczędzić trochę powierzchni.
Schody zabiegowe to struktura z biegiem skręcającym pod kątem prostym. Na skutek tego w rzucie poziomym odzwierciedlają odwróconą literę ‘U’. Schody zabiegowe to schody jednobiegowe, a to znaczy o prostej konstrukcji, u których skręt biegu znajduje się w dolnej części konstrukcji. W miejscu takiego skrętu schody zabiegowe mają drewniane stopnie klinowe, które przybierają kształt rozciągniętych trójkątów lub trapezów.
Schody zabiegowe charakteryzują się tym, że mają przynajmniej kilka stopni zabiegowych, czyli o różnorakiej wielkości, a to zezwala im w trakcie skręcania zajmować jak najmniej powierzchni. Możemy powiedzieć, że schody zabiegowe są przeciwieństwem schodów wielobiegowych. Są osoby, które krytykują je, że są schodami niewygodnymi, jednak jest to wszystko zależne od projektu, a specjaliści z naszej firmy doskonale wiedzą, co robią.
Zapraszam do zapoznania się z ich pomysłami na schody zabiegowe, wiem, że można tutaj znaleźć coś w sam raz do naszego domu!
Główną cechą, która różni schody zabiegowe od schodów wielobiegowych jest to, że nie potrzebują klatek schodowych, które niestety zajmują zbyt dużo miejsca, aby biegi schodów mogły się połączyć pod kątem prostym. Jednak to, że nie potrzebują nie musi oznaczać, że nie mogą ich mieć. W powyższym wykonaniu widzimy małą klatkę, a to w tym celu, aby wykorzystać okno. W ten sposób rośliny doniczkowe zyskały interesującą ekspozycję.