Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe

domach jednorodzinnych ten rodzaj schodów na ogół spotykamy.

Górny bieg schodów jest położony równolegle do dolnego biegu. Między nimi umiejscowiony jest ułożony prostopadle spocznik. To dosyć szeroki podest, na którym można przystanąć i odpocząć w trakcie wchodzenia na górę. To szczególnie istotne, gdy wśród mieszkańców pozostają osoby starsze, schorowane bądź dzieci. Ich wygoda, a także bezpieczeństwo mają niebywale ogromne znaczenie. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji co do wyboru projektu domu.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem są schodami, gdzie górny bieg jest umiejscowiony równolegle do dolnego, wszak  znajdujący się pomiędzy nimi o szerokości klatki schodowej spocznik jest prostopadły do obu biegów. Tego typu schody doskonale eksponują się nie tylko w przestrzeni otwartej, ale również zamkniętej ścianami. Pomimo, że schody te pochłaniają więcej miejsca od schodów jednobiegunowych, są one zdecydowanie praktyczniejsze i bez zakłóceń w użytkowaniu, szczególnie, gdy użytkownikami są dzieci lub osoby starsze. Analogicznie jak schody jednobiegunowe, mają one stopnie z tą samą wielkością i szerokością, ale zagospodarowanie powierzchni pod nimi może być bardziej skomplikowane .

Jest możliwe, aby były załamane pod kątem prostym lub powrotne. Przyjmuje się, że szerokość spoczników na półpiętrach musi być minimum równa szerokości biegu, a szerokość spocznika na poziomie piętra powiększona dodatkowo o 20 cm. Ilość stopni w biegach schodów dwubiegowych powrotnych musi być taka sama. Pomiędzy biegami tychże schodów częstokrotnie pozostawia się wolną przestrzeń (duszę) o szerokości minimum 10 cm. Jeżeli obok spocznika są drzwi, które otwiera się w kierunku klatki schodowej, należy zaprojektować go dostatecznie dłuższy (otwarte skrzydła drzwiowe nie powinny zabierać powierzchni spocznika). Tego typu schody mogą mieć także stopnie zabiegowe.

Takowe schody niemalże w połowie wysokości dzieli spocznik (podest), na którym występuje zwrot kierunku ruchu. Za sprawą wykonania spocznika biegi są krótsze, a dzięki temu schody dwubiegowe są po prostu bardziej bezpieczne aniżeli jednobiegowe.

W celu pomniejszenia przestrzeni, którą zajmują schody dwubiegowe wielokrotnie wykonuje się stopnie też na ich spocznikach. Takiego rodzaju schody nazywa się zabiegowymi, a stopnie wykonane w miejscu spocznika są kształtu trapezu bądź trójkąta. Niestety, są one zdecydowanie mniej bezpieczne i funkcjonalne od schodów z podestami, zwłaszcza te, które posiadają dużą liczbę stopni trapezowych.

dab