Schody dywanowe

Schody dywanowe

Schody dywanowe posiadają stopnie i podstopnie tej samej grubości, są pozbawione wang, policzków czy nosków. Z boku schody wyglądają jak zygzakowata linia. Grubość stopni to min. 2.9 cm a podstopnic ponad 1 cm. Jeżeli schody dywanowe mają widoczny bok, to ta sama grubość można mieć mocując listwy wykonane z  drewna.

Schody dywanowe można zabudować na schodach z betonu, jak też mogą stanowić samonośny pomost. W  przypadku pierwszym gotowe stopnie nakleja się za pomocą pianki montażowej do betonu. Schody samonośne są dodatkowo wzmocnione wangami (drewnianymi belkami od spodu) albo zakotwione do sąsiedniej ściany.

Montaż samonośnych schodów dywanowych Neptun dobrze jest zlecić stolarzom z doświadczeniem. Konstrukcja powinna być trwała, bezpieczna, jak również elegancko wykonana bez zauważalnych wkrętów, szpachlowanych szczelin, itp. 

Schody dywanowe bardzo ładnie eksponują się w nowoczesnych wnętrzach. Ich koszt oscyluje się na poziomie 750 – 1400 zł za stopień (zależnie od rodzaju użytego do produkcji tworzywa).

Ten rodzaj schodów doskonale prezentuje się w nowoczesnych, zminimalizowanych pomieszczeniach. Wyróżniającym ich atrybutem jest brak belek policzkowych, do których przymocowuje się stopnie. Uzyskujemy wrażenie, że schody jak gdyby wisiały w powietrzu. Najczęściej realizuje się je w taki sposób jak schody policzkowe, z twardego rodzaju drewna, sklejek i klejonek, jak również z metalowych łączników spajających poszczególne części. Schody dywanowe przymocowuje się u dołu, też do góry, jednak nieodzowne jest ich zakotwienie przy ścianach.

Do wykonania schodów trzeba wynająć firmę mającą duże doświadczenie i możliwości techniczne w tego typu zleceniach. Jako ekonomiczna opcje można wziąć pod uwagę zakup gotowych schodów z Castoramy i zlecenie ich montażu specjalistom. Ta opcja ma jednak wiele wad, a jedynie jedną zaletę czyli cenę.

Podejmując decyzję na nowocześnie i profesjonalnie wykonane schody, należałoby postawić na schody dywanowe. Swoje miano zawdzięczają temu, że upodabniają się do  “płynącego” w dół dywanu. Są to konstrukcje samonośne, które nie posiadają belek centralnych oraz policzków (wang) nośnych, a pomimo tego są niebywale wytrzymałe. Schody dywanowe tworzy się z najwyższej jakości drewna, częstokroć z dębu, orzecha lub z jesiona.

Schody dywanowe z podświetleniem LED i z powierzchnią do zastosowania pod konstrukcją, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą spożytkować każdy metr kwadratowy przestrzeni w funkcjonalny sposób. Schody te pozwalają na schowanie różnorakich akcesoriów i rzeczy, dzięki czemu można zgromadzić nie mało miejsca w domu. Ponadplanowo, można zagospodarować tego typu płaszczyznę do zrobienia małej biblioteczki. Schody dywanowe są zrobione z solidnego materiału, który jest odporny na duże obciążenia. Bez strachu można się po nich przemieszczać nie narażając na szkody przedmiotów przechowywanych w szufladach. Jako uzupełnienie, zostały one zaopatrzone w oświetlenie LED, które pozwala na wieczorne poruszanie się, jak też eksponuje ich atrakcyjność. Schody te na pewno docenią miłośnicy książek i wielbiciele nastrojowych klimatów.

W konwencjonalnych schodach belki policzkowe, zwane również wangami, pełnią zasadniczą funkcję, ponieważ przenoszą większą część obciążeń. W konstrukcjach, w których brak „policzków” – a do takich należą schody dywanowe – obciążenia muszą przenosić dalsze elementy, takie jak stopnie, podstopnice i w ostateczności balustrada. Dlatego też są one dosyć masywne – bardzo często spotykana grubość stopni i podstopnic to około 10 cm. Niektórzy producenci budują jednak schody dywanowe ze stopniami i podstopnicami o grubości raptem 7 cm, wizualnie taka konstrukcja jest znacznie lżejsza.

dywan