Schody Jednobiegowe

Schody jednobiegowe

Rozmieszcza się je jednym bokiem na długości ściany. Drugi bok scala się z przestrzenią korytarza czy salonu, w którym pozostają schody. W każdym miejscu posiadają identyczną szerokość oraz nie mają jakichkolwiek załomów – są proste. Zajmują dosyć sporo miejsca, dlatego też nie poleca się ich stawiania w małych lub nieustawnych domach, gdzie każdy metr kwadratowy ma bardzo duże, a niejednokrotnie kluczowe znaczenie. Doskonale sprawdzą się, scalając niskie kondygnacje , na przykład mogą doprowadzać na antresolę. Istnieje wiele możliwości w ramach wykorzystania powierzchni, która zostaje pod schodami jednobiegowymi – można wykorzystać to na schowek bądź toaletę.

Konstrukcje jednobiegowe w przeciwieństwie do schodów kręconych pochłaniają dosyć sporo miejsca, aczkolwiek są schodami bardzo bezpiecznymi i polecanymi, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci. Ten rodzaj schodów prezentuje się efektownie w dużych pomieszczeniach, jednak nie sprawdzi się w niewielkich domach jednorodzinnych, gdzie istotny jest każdy metr kwadratowy.

W małych pomieszczeniach brak odpowiednio długich przestrzeni na schody jednobiegowe. Wprawdzie możemy pomniejszyć powierzchnię schodów jednobiegowych, aczkolwiek nie jest to rozwiązanie polecane. Należy mieć na uwadze, że zmniejszenie powierzchni tego typu schodów drewnianych, zawsze łączy się ze wzniesieniem  wysokości stopni. A co za tym idzie, podniesienie wysokości stopni zaniża nasze bezpieczeństwo i wygodę użytkowania konstrukcji. Dlatego też, specjaliści zalecają, aby pojedynczy stopień nie posiadał wysokości większej aniżeli 16 cm. Jeżeli zakładamy, że ze schodów będą korzystać tylko osoby młode, możemy przyjąć wysokość do 19 cm. Nie zapominajmy jednak, że kiedyś wszyscy będziemy starsi. 

Zobacz również: Schody dywanowe.

Zakup gotowych schodów jednobiegowych to koszt, który waha się w przedziale 5-8 tys zł. Dochodzi usługa montażu, za który zapłacimy od 300 do 400 zł, jednak każdorazowo wycena dokonywana jest indywidualnie w oparciu o całokształt schodów oraz określonego pomieszczenia.

Ceny schodów można oszacować na udostępnionym przez nas bezpłatnym kalkulatorze kosztów budowy domu.

Schody proste jednobiegowe na przekór pozorom zajmują nie mało miejsca, dlatego też nie są odpowiednie do małych pomieszczeń. Z uwagi na fakt, że wchodzenie po schodach bez spocznika jest męczące, mogą one scalać tylko niskie kondygnacje – na przykład parter z antresolą, z której nie korzysta się  aż nazbyt często. Schody jednobiegowe powinny posiadać nieparzystą ilość stopni. Dotyczy to  względów ergonomicznych – większość osób wchodzenie na stopień i schodzenie z niego rozpoczyna prawą nogą. Nieparzysta ilość stopni oddala niebezpieczeństwo nieprzyjemnego stąpnięcia, jakie miałoby miejsce w sytuacji, gdyby ilość stopni była parzysta. Ponieważ wszystkie stopnie są takiej samej szerokości, można je wykończyć dowolnie wybranym tworzywem. Decyzja co do wyboru balustrady i poręczy nie jest trudna, gdyż prosty bieg powoduje, że nie muszą być one zagięte. W tej sytuacji można skorzystać z oferty gotowych już elementów, które nie są drogie w porównaniu z tymi robionymi na wymiar. Nieważne, który sposób wykończenia wybierzemy i tak należą do schodów najtańszych. 

dab