Najbardziej Popularne Gatunki Drewna

Jaki rodzaj drewna zakupić na schody?

W Polsce najczęściej robi się schody z drewna krajowego. Każdy z wykorzystywanych rodzajów drewna różni się odmiennymi właściwościami i wymaganiami użytkowymi. Schody drewniane wewnątrz pomieszczeń możemy zrobić z poniższych gatunków drewna:

Dąb

jest najczęściej wybieranym gatunkiem ze względu na swoją twardość oraz wytrzymałość. Jest oporny na uszkodzenia mechaniczne, jak też na ścieranie, zachowuje piękny wygląd na lata, jednak ma wadę – jest dość drogim materiałem. Dąb proponowany jest w wielu wybarwieniach, dlatego też łatwo można go dopasować do każdego wnętrza. Jeśli nasz budżet zezwala na jego zakup, będzie to zdecydowanie najlepszy gatunek materiału na schody drewniane.
dab

buk

jest twardym, jaśniejszym od dębowego drewnem, które jest proste w obróbce, ale też w trakcie intensywnego użytkowania może się wycierać. W tej sytuacji należy pamiętać o jego systematycznym zabezpieczaniu, na przykład polecam specjalne lakiery.  Nie bez powodu drewno bukowe jest uważane za bardzo dobre. Korzystne właściwości są bardzo związane z właściwościami samego drewna bukowego. Jest ono nie tylko bardzo twarde (78 MPa), ale  także ze względu na brak występowania widocznych słoi – jednorodne. Dzięki temu schody bukowe po wykonaniu bejcowania lub lakierowania mają jednolity kolor i prezentują się znakomicie. Pozytywną  cechą drewna bukowego jest także jego znaczny ciężar i spoistość – gwarantuje to dużą stabilność konstrukcji, która przy odpowiednim wykonaniu nie ustępuje schodom betonowym.
buk

jesion

jest drewnem twardym, jednak dotyczy to głównie tego o ciemniejszej barwie. Stanowi jedną z popularnych opcji, na którą się decyduje Klient. W przypadku jasnych schodów z jesionu można zauważyć, że stopnie ścierają się szybciej, dlatego też trzeba je chronić odpowiednimi środkami. Jesion jest drewnem bardzo trwałym i wytrzymałym. Jego twardość w skali Brinella jest porównywana z trwałością dębiny, buku bądź mahoniu. Oznacza to, iż drewno pozyskane z jesionu będzie dość wdzięcznym materiałem na schody. Należy jednak pamiętać, iż po pewnym czasie twardość jesionu uczyni je drewnem trudnym w obróbce.

jesion